„Még sosem volt ennyire fontos az innováció mint most”

2016. július 14.

Csapó Gergely, a Rackhost Zrt. vezérigazgatója a GTK-n

Az ECOdemia nyári egyetem záró előadása az innovációval és a dél-alföldi innovatív vállalkozások lehetőségeivel foglakozott, köztük a leghaladóbb technológiai fejlesztésekkel, és azok valószínűsíthető hatásaival. Ugyan a technológiai fejlődés ütemének egyes eredményei ma még a tudományos-fantasztikus irodalom tárgyának tűnnek, és nehezen képzelhető el, hogy például 2045-re rendelkezni fogunk olyan számítógéppel, amely az összes ember tudását birtokolja – a kutatások azonban az innováció ugrásszerű gyorsulását igazolják.

De hol kulcskérdés a nagy ütemű fejlődés? Az egészségügy számtalan új lehetőséget tartogat, egy részük jelenleg fejlesztési fázisban tart, vagy egészen szűk réteg számára elérhető – gondoljunk a napi vérelemzést biztosító készülékekre, vagy a betegségeket prognosztizáló és egyedi gyógyszereket előállító fejlesztésekre. A közlekedés területén is ugrásszerű a modernizáció üteme, elég, ha az emberi irányítás nélkül közlekedő eszközökre gondolunk.

Bár Szegeden az innovatív vállalatok száma nem lebecsülendő, sok téren ütközhet korlátba egy ilyen vállalkozás alapítása és fenntartása. Nem csoda, hogy akiket manapság az innovatív vállalkozások iskolapéldáiként emlegetünk, nem egy vállalkozásba buktak bele, mire sikeresek lettek. Az innovatív vállalkozások sikerességét befolyásoló tényezők nagy része adott körülmény: hiszen az oktatásra, a jellemzően kockázatokat minimalizáló attitűd megváltoztatására, vagy pedig a bürokrácia mértékére nem, vagy csak nehezen tudnak változást gyakorolni az innovatív vállalatirányítók. Szegeden ezen gátló tényezők hatásának is betudható, hogy kevés a vállalkozó kedvű, kockáztatni merő fiatal, aki innovatív vállalkozás alapításába vágna, vagy karriertervezés során előnyben részesítné az innovatív kisvállalkozásokat a multinacionális cégekkel szemben. Az alkalmas, jól képzett, megfelelő kompetenciákkal rendelkező fiatalok jelenleg ugyanis inkább a multik világában keresnek biztos megélhetést, semhogy belevessék magukat az innovatív kisvállalkozások izgalmas és gyakran kalandos világába.